Haberler

• ABD
2008-2009 GRİP SEZONU AŞILAMA HABERLERİ

Amerika Birleşik devletleri Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), gribe karşı aşılanmanın önemini vurgulamak ve aşılanmanın Aralık ayında ve hatta sonraki aylarda da devam edeceğini vurgulamak amacıyla 8-14 Aralık 2008 haftasını Ulusal Grip Aşılama Haftası olarak ilan etti. Bu sene 9 Aralık “Çocukları Aşılama Günü”, 11 Aralık “Yaşlıları Aşılama Günü”, 12 Aralık ise “Sağlık Çalışanlarını Aşılama Günü” olarak ilan edildi.

• ABD
2008-2009 ANTİJENİK TİPLENDİRME ve ANTİ-VİRAL DİRENÇ İLE İLGİLİ HABERLER

Amerika Birleşik Devletlerinde 49.hafta itibariyle toplam 31394 örnek test edilmiş, 507 (%1.6) örnek influenza açısından pozitif olarak saptanmıştır. Bunların 408 tanesi influenza A, 99 tanesi de influenza B olarak tiplendirilmiştir. Bu oranın çok düşük bir ora olduğu bildirilmektedir. Alt tiplendirimi yapılan influenza A/H1N1 izolatlarının aşı içeriğiyle uyumlu olarak A/Brisbane/59/2007 benzeri, A/H3N2 izolatlarının da A/Brisbane/10/2007 benzeri oldukları belirlenmiştir.

Test edilen 46 H1N1 izolatının 45’inin oseltamivire karşı dirençli fakat zanamivire karşı duyarlı oldukları saptanmıştır. Tüm H3N2 izolatlarının ve B izolatlarının hem oseltamivire hem de zanamivire karşı duyarlı oldukları saptanmıştır.

25 H1N1 izolatı ve 5 H3N2 izolatında adamantane direnci araştırılmış, H3N2 izolatlarının hepsinde adamantane direnci saptanırken H1N1lizolatlarının hepsi nin adamantanlara karşı duyarlı oldukları tespit edilmiştir.

ÜLKEMİZDE DURUM

49.uncu hafta itibariyle İTF viroloji laboratuarına 5 ilden toplam 104 örnek ulaşmış; bunların 99’u test edilmiş ve sadece bir örnekte influenza B pozitifliği saptanmıştır. ABD’de olduğu gibi ülkemizde de oran oldukça düşüktür. Bu sonucu ülkemizde iklimin mevsim normallerinden daha sıcak geçmesiyle ilişkilendirilmek olasıdır.

• ABD
Ulusal Grip Aşılama Haftası ( Kasım 26-Aralık 2, 2007)

Gribe karşı aşılanmanın önemini vurgulamak ve kasım-aralık aylarında ve takip eden diğer aylarda aşılanma oranını artırma amacıyla Hastalıkları Önleme ve Koruma Merkezi (CDC) *Şükran Günü’nden sonraki haftayı (26 Kasım- 2 Aralık) Ulusal Grip Aşılama Haftası olarak duyurdu.

ABD’de her yıl 5 yaş altında 20.000 çocuk grip dolayısıyla hastaneye yatırılmaktadır. 2007 yılı için yüksek risk grubundaki çocukların aşılanması konusuna ağırlık verilerek, çocuklarda gribin ve gribe karşı aşılanmanın önemini vurgulamak amacıyla 27 Kasım, 2007 “Çocukları Gribe Karşı Aşılama Günü” olarak kabul edildi.

*Şükran Günü (Thanksgiving) Amerikalıların her kasım ayının son Perşembe gününe denk gelen en önemli geleneksel kutlamalarıdır.

Kaynak: www.cdc.gov/flu/nivw/index.htm

• CDC HABER ODASI:
Aşılama Haberleri

New England Journal of Medicine bilimsel dergisinde “Effectiveness of Maternal Influenza Immunization in Mothers and Infants” ( Gebelerin gribe karşı aşılamasının anne ve çocuk için etkinliği) başlığıyla yayınlanan bir makalede, Bangladeş’te 340 gebe kadınla yapılan çalışmada aşılamanın yeni doğanlarda grip enfeksiyonunu olgularını %63 azalttığı, annelerde ise ateşli solunum yolu enfeksiyonunu üçte bir oranından daha fazla azalttığı bildirildi.

Orijinal makale için: http://content.nejm.org/cgi/content/ short/359/15/1555?rss=1&query=current

• ECDC Avrupa Hastalıkları Önleme Merkezi
Grip Sezonu Başlıyor

Avrupa gibi ılıman iklimlerde düşük düzeyde de olsa grip aktivitesi her mevsim gözlenmektedir. Ancak epidemiler, yani salgınlar, kış aylarında meydana gelmektedir. Bu salgınların başlangıç tarihi ise her yıl değişebilmektedir. Fakat her geçen yıl salgınların daha erken tarihlerde başlayıp daha geç tarihlere kadar devam ettiği gözlenmektedir..

40. haftada başlayıp 20. haftanın sonuna kadar devam edecek olan 2008-2009 grip sürveyans çalışmalarına Avrupa’da ve ülkemizde start verildi. Bu grip sezonunun çok ağır geçeceğine dair bir takım söylentiler olsa da, ECDC bu söylentilerin bir temele dayanmayan asılsız bilgiler olduğunu açıkladı.

Aşılama Haberleri

Almanya’da Robert Koch- Enstitüsü (RKI) ve Federal Sağlık Eğitimi Merkezi’nin (BZgA) organize ettiği, sağlık çalışanlarını hedefleyen “Gripten Bir Adım Önde” sloganıyla ulusal bir aşı kampanyası başlatıldı. Kampanyanın finansmanını ise Alman Federal Sağlık Bakanlığı üstlendi.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere başvurabilirsiniz.

www.bzga.de/:influenza